Aksaray Üniversitesi
Eduroam
eduroam Nedir

Aksaray Üniversitesi, eduroam (educational roaming - eğitim dolaşımı) olarak bilinen ve dünyada 54 ülkenin akademik kurumlarının üye olduğu, uluslararası araştırma ve eğitim topluluğu için geliştirilmiş, dünya çapında bir bilgisayar ağ sistemine üye olmuştur. Bu ağ, öğrenci, araştırmacı ve personelin bulundukları veya ziyaret ettikleri yerleşkelerde, kendi bilgisayarları ve mobil cihazları üzerinden internet erişimi elde etmelerine izin verir.

@aksaray.edu.tr uzantılı e-posta hesabına sahip Aksaray Üniversitesi akademik ve idari personeli ve @asu.edu.tr uzantılı e-posta hesabına sahip Aksaray Üniversitesi öğrencisi, kendi yerleşkeleri yanında, ülke içinde ve dışında, bulundukları yerleşkede de eduroam ağlarını özgürce ve ücretsiz olarak kullanabilirler. Aksaray Üniversitesi’ni ziyaret eden eduroam misafir kullanıcıları da eduroam'a üye bir kurumun verdiği kullanıcı kodu ve şifresine sahip olmaları halinde, yerleşke içindeki EDUROAM ağına hiçbir müracaat gerekmeksizin, onay ve yetki almadan bağlanabilirler.

eduroam ağı, kullanıcılarına güvenli bağlantı sağlamak için “şifreli tünel” olarak tanımlanabilecek bir bağlantı teknolojisinden yararlanmaktadır. Aksaray Üniversitesi eduroam ağına bağlantı teknolojileri konusunda kapsamlı bilgilerin bulunabileceği bağlantı ayarları sayfasında farklı mobil cihazların, hangi yöntemlerle bağlanabileceği, örneklerle, detaylı olarak anlatılmıştır.

http://www.eduroam.org.tr/ sayfasında ise eduroam hakkında daha kapsamlı bilgiler yanında Türkiye ve diğer ülkelerdeki eduroam ağları da görülebilir.

https://monitor.eduroam.org/map_service_loc.php